Drahé, ale výjimečné

Tak by se daly charakterizovat dva druhy kávy, které se u nás dají zakoupit pouze jen dle dostupnosti, případně na objednání v pražírně nebo internetových obchodech. Ovšem v některých zahraničních destinacích jsou běžně dostupné.

Jamaica Blue Mountain – pochází z ostrova Jamajka a pěstuje se na místech, kde je nadmořská výška okolo 2 000 metrů. Co je pro ni ale typické, jsou její zrna, která se nikde jinde neuvidí. Jsou totiž větší, než klasická a tmavě modrozelená. Jinak pěstování je stejné jako u ostatních kávovníků, na plantážích a úroda se sklízí také úplně stejným způsobem. Jen tento ušlechtilý druh bude o trochu dražší. Na druhou stranu v životě se některé věci mají zkusit, aniž by se litovalo investice do nich. Tato káva vyniká jemnou kyselostí a bohatou oříškovou chutí. Je hodně ceněná pro svoji sytou a zvláštní vůni, která doslova umí omámit. Pokud bychom si ji nechali upražit, tak rozhodně nejlepší bude středně upražená.

Káva Kona – když se řekne Havaj, tak už je nadmíru jasné, co je tím myšleno. Klídek, pohoda, exotika, romantika a zkrátka žádný stres. Kona je pěstována na havajských plantážích. Jen s tím rozdílem, že její půda není zrovna idylka. Její základ je totiž vulkanická půda svahů sopky Mauna Loa. Tam kde ale nejsou pro nás ideální podmínky, pro tento druh kávovníku ano. Proto se mu zde daří, což zřejmě je díky poměru vyvážených srážek, slunečních paprsků. Navíc zde zcela přirozeně probíhá pravidelné odpolední zastínění, což kávovníku jen prospívá, protože tu má přírodně zabezpečenou ochranu před prudkým sluncem. Káva vyniká nejen špičkovou kvalitou, ale především je uznávaná pro svoje jedinečné a silné aroma. Je chutná a to díky skvělé kombinaci oříškové příchuti a decentní a bohaté kyselosti. Pokud bude možnost, káva stojí za ochutnání. Jen na našem trhu ji běžně nenalezneme, nicméně se může objevit v nabídce některých značkových pražíren, které nabízí neustálé novinky.